פריצת דיסק אצל כלבים

וטרינר, בית חולים וטרינרי

מאוד קשה לזהות בעיות בגב אצל הכלבים, בשל כך כי הם אינם מתלוננים או מגרדים את הגב שלהם באמצעות כפות ידיהם. בדרך כלל מבינים שלכלב יש בעיה שהמצב כבר מסתבך, וגורם לכלב קשיים להשתמש ברגליו. דיסק הוא מבנה שקיים בין החוליות של עמוד השדרה, ותפקידו לרפד עצמות ולמנוע זעזוע. פריצת דיסק אצל כלבים עשויה לקרות בשל תהליך זקנה, טראומה, משקל עודף על עמוד השדרה, וכיוצא בזאת. מצב זה עשוי להסב לכלב חוסר נינוחות וכאבים רבים, ובמצב קיצוני הוא עשוי להיות משותק, בשל פגיעה חמורה בחוט השדרה. אבחון מוקדם ייטיב עם מצב הכלב.

לאלו סממנים עליכם להקדיש תשומת לב בחשד כי יש פריצת דיסק אצל כלבים?

קיומה של פריצת דיסק אצל כלבים עשויה להשפיע אף על העצבים השייכים לאיברים הפנימיים של הכלב, תוכלו לזהות אותה כאשר הכלב שלכם לא ישלוט על הצואה או על השתן שלו. המידה של דחיסת חוט השדרה או לחלופין המיקום של הדיסק יכולים להשפיע על סימנים שונים של פריצת הדיסק שחווה הכלב שלכם. משמעות הדברים, למשל, שכלב יסבול מבעיה בגפיים האחוריות כאשר פריצת הדיסק בחזה שלו, או יחווה חוסר תנועה בגפיים אחוריות, כמו גם בגפיים קדמיות, כאשר הדיסק מחליק בצוואר של הכלב. כאשר המצב קשה, הכלב לא יוכל בכלל ללכת. כאשר המצב קל, הכלב יתקשה ללכת על רגל אחת לפחות.

מדוע משמעותי לבצע אבחון מדויק של פריצת דיסק אצל כלבים?

יש המון תסמינים שנגרמים מבעיות בעמוד השדרה, ולאו דווקא המעידים על פריצת דיסק אצל כלבים. כמובן, שכל תרחיש מחייב טיפול שונה. הווטרינר שתגיעו אליו בוודאי יבחר להתחיל סדרת בדיקות נוירולוגיות, על מנת להגיע לאבחון מדויק, והוא ימליץ לכם לבצע צילום רנטגן, על מנת למצוא בוודאות איפה הדיסק שלוחץ על עמוד השדרה של הכלב שלכם. כדאי שתבקשו ממנו לבצע בדיקות של אם אר איי או סי טי, שהרבה יותר מדויקות וספציפיות. הווטרינר יבחן באם הכלב שלכם מודע למצב של כפות הרגליים שלו על פני השטח, באמצעות שימת החלק למעלה של כף רגלו והנפת כף הרגל אחורה. במידה והכלב לוקה בבעיה נוירולוגית יתכן שהוא יותיר את כף רגלו באותה התנוחה, ובמידה ומצבו בנוירולוגי שפיר, הוא ימהר להסיט את כפות רגליו אחורה.